Trial Results

BENDIGO - Monday, 03 June 2019

Trial 1
MOBILE START Class: COMBINED TROTTERS 2150 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 ENDSIN A PARTY Brad Stevens Chris Svanosio TM0 T5 TR6 4 FT
2 MISS KAIKOURA NZ Graeme Dalton Alex Ashwood TM0 T0 TR0 2 FT
3 FETCH IT Michael Mannix Ashley Manton TM0 T0 TR0 1 FT
4 CINKARI Graeme Dalton Ross Graham TM0 T0 TR0 3 FT
Gross Time: 2:52.4 Mile Rate: 2:09.0 Margins: 12m x 6m
Last Mile: 2:08.9 Last Half: 61.6 Last Quarter: 29.6

Trial 2
MOBILE START Class: COMBINED TROTTERS 1650 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 LOTTA FUSS Matthew Gath Matthew Gath 2TM0 2T0 2TR0 3 FT
2 WHOS COUNTN Ray Cross Ross Graham 2TM0 2T0 2TR0 2 FT
3 PINEVALE VICTORIA Chris Svanosio Chris Svanosio 2TM0 2T0 2TR0 1 FT
4 BAGSHOT BOY Stuart Rothacker Stuart Rothacker 3TM0 3T0 3TR0 4 FT
Gross Time: 2:10.7 Mile Rate: 2:07.5 Margins: 5m x 7m
Last Mile: 2:07.3 Last Half: 62.4 Last Quarter: 30.7

Trial 3
MOBILE START Class: COMBINED PACERS 1650 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 SHE WILL ROCK Chris Svanosio Michelle Phillips 2MA0 2A0 2R0 1 FT
2 HEADLINE ACT Jason Ross Chris Svanosio 3MA0 3A1 3R1 5 FT
3 BELLA BRONSKI Ellen Tormey Ellen Tormey 2MA0 2A0 2R0 2 FT
4 THE SPIN PROFESSOR Ellen Tormey Alex Ashwood 3MA0 3A0 3R0 4 FT
5 MINIKA Matthew Higgins Matthew Higgins 2MA0 2A0 2R0 3 FT
Gross Time: 2:03.3 Mile Rate: 2:00.2 Margins: head x 1m
Last Mile: 2:00.0 Last Half: 58.3 Last Quarter: 28.8

Trial 4
MOBILE START Class: 3YO TROTTERS 2150 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 DELAROSE Stuart Rothacker Stuart Rothacker 3TM0 3T0 3TR0 2 FT
2 VINCENT KAI Grant Innes Carla Innes-Goodridge 3TM0 3T0 3TR0 1 FT
3 MULBERRY PIE John Davidson Chris Svanosio 3TM0 3T0 3TR0 3 FT
Gross Time: 2:50.5 Mile Rate: 2:07.6 Margins: 30m x 100m
Last Mile: 2:07.7 Last Half: 62.3 Last Quarter: 30.7

Trial 5
MOBILE START Class: COMBINED PACERS 2150 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 LOUNGE ART Rob O'Connell Haydon Gray M0 C1 R2 5 FT
2 SOME CHANGE NZ Mark Watson Ellen Tormey M0 C2 R3 8 FT
3 OLLIE AND BROCK Terry French Michelle Phillips M0 C1 R1 6 FT
4 LEWIS LANE Brian Gath Brian Gath M0 C0 R0 3 FT
5 MISSUS MATILDA Graeme Dalton Ross Graham M0 C0 R0 7 FT
6 NATHAN RYAN NZ Warren Grigg Matthew Gath M0 C0 R0 1 FT
7 MACWRECKER Fiona Widdup Matthew Walsh M0 C0 R0 2 FT
8 OUR TRIPLE ASSET NZ Fiona Widdup Matthew Walsh M0 C1 R1 4 FT
Gross Time: 2:42.2 Mile Rate: 2:01.4 Margins: 10M X 10M
Last Mile: 2:02.5 Last Half: 59.2 Last Quarter: 29.4

Trial 6
MOBILE START Class: FAST CLASS 2150 METRES
Placing Horse  Trainer   Driver  Class Saddlecloth Handicap
1 FLOJOS GOLD Mark Watson Ellen Tormey M1 C15 R18 6 FT
2 SHAWAMI LASS NZ Brian Ruschmeyer Alex Ashwood M0 C3 R4 3 FT
3 PAYING YOUR WAY Rob O'Connell Haydon Gray M0 C2 R4 4 FT
4 MURANO Fiona Widdup Matthew Walsh M1 C13 R19 5 FT
5 BLAZING TERROR Fiona Widdup Matthew Walsh M0 C16 R16 1 FT
scr SOME CHANGE NZ Mark Watson Ellen Tormey M0 C2 R3 2 FT
Gross Time: 2:39.5 Mile Rate: 1:59.4 Margins: 1m x 1m
Last Mile: 1:58.9 Last Half: 55.8 Last Quarter: 27.7

DISCLAIMER: The trial results published for Victoria, New South Wales, Queensland, South Australia and Tasmania are compiled by the host club as a service to punters. The information posted by this website is believed to be accurate at the time of publication, however there may be inaccuracies from time to time. Please consult the appropriate state controlling body or host club for official confirmation of trial results.